Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Adwent u Bożej Opatrzności – pozostał jeszcze tylko jeden koncert

011Kolejnym niedzielom Adwentu towarzyszyła w naszej parafii muzyka, która wyznaczała mijający czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Tegoroczny cykl obejmował cztery wydarzenia, z których każde prezentowało inny repertuar i obsadę wykonawczą. Niezwykle miłym akcentem był koncert chóru z Berlina Lübars, który w sobotę 14 grudnia wystąpił w naszym kościele wraz z wrocławskim chórem Miesericordia oraz naszym chórem parafialnym (ZOBACZ ZDJĘCIA). Tydzień wcześniej odbył się koncert tych chórów w Lübars. Wspólnie z oraz naszymi chórzystkami, solistami i instrumentalistami, wykonano jedną z kantat Johanna Sebastiana Bacha „Nun komm der Heiden Heiland” BWV 61, a także kilka innych kompozycji.

W 1. Niedzielę Adwentu – 1 grudnia – wystąpił żeński zespół wokalny Flores Rosarum, którego członkinie specjalizują się w wykonawstwie chorału gregoriańskiego oraz wczesnej polifonii a capella. Zabrzmiały fragmenty cennego zabytku polskiej proweniencji, Graduału Jana Olbrachta ze zbiorów Kapituły Katedralnej na Wawelu, a także współczesne opracowania alternatim (organy kontra chór) z cyklu nieszpornego Marcela Dupré. Ten znakomity koncert przygotowała Susi Ferfoglia, w której wykonaniu usłyszeliśmy także utwory organowe.

Dużą wartość artystyczną posiadał także koncert chóru Singakademie z Cottbus, który odbyła się 8 grudnia. Zespół o ogromnych możliwościach technicznych, liczący 30 śpiewaków, wystąpił we Wrocławiu tym razem z repertuarem bożonarodzeniowym. Chór gościł już w na-szym kościele dwa lata temu oraz w Roku Bachowskim 2000. Wokalistów poprowadził dyrektor muzyczny Teatru Narodowego w Cottbus Christian Möbius.

Cykl adwentowych koncertów zamknie występ konsortu fletów renesansowych „Epithalamion” w składzie: Magdalena Pilch, Małgorzata Klisowska, Olga Musiał-Kurzawska oraz Paweł Iwaszkiewicz. Zespół o takim składzie instrumentalnym nawiązuje do czasów przełomu średniowiecza i renesansu, kiedy flety o różnej skali były niezwykle chętnie używane. Zapraszamy w 4. Niedzielę Adwentu – 22 grudnia o godz. 18 w kościele ewangelickim Opatrzności Bożej. Wstęp Wolny

Marcin Orawski (na podstawie relacji Dawida Ślusarczyka)

[nggallery id=221]

Brak możliwości dodawania komentarzy.