Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Bus reformacji już w Cieszynie

Z początkiem listopada 2016 roku reformacyjny bus wyruszył z Genewy, aby odwiedzić po drodze 67 miast w Europie związanych z reformacją. 7 lutego bus przybył do Cieszyna, a 11 maja będziemy go gościć przez 36 godzin na wrocławskim rynku. Wrocław i Cieszyn to dwa miasta w Polsce, noszące tytuł „Europejskiego Miasta Reformacji”.

Bus reformacyjny to ogromna ciężarówka, która odbywa trasę po Europie (projekt Europäischer Stationenweg – Europejski Szlak Reformacji), by połączyć ze sobą różne reformacyjne miasta i ich historie. Jest dowodem na to, że Reformacja nie jest związana jedynie z Wittenbergą, ale stała się obywatelką Europy i świata.

W ciężarówce gromadzone są reformacyjne historie ze wszystkich odwiedzonych miejsc w formie zdjęć, filmów, nagrań audio i tekstów, a relacje na bieżąco można śledzić na blogu https://r2017.org/veranstaltungen/europaeischer-stationenweg/blog/ Busowi towarzyszy zespół 15 wolontariuszy, którzy angażują się w zbieranie i publikowanie materiałów nawiązujących nie tylko do historii Reformacji, ale ukazujących jej współczesne oddziaływanie w poszczególnych miastach.

W każdym z miast lokalni partnerzy włączają się w organizację wydarzeń. W Cieszynie oficjalne powitanie busa odbyło się 8 lutego na rynku. Do Cieszyna udała się także wrocławska delegacja w składzie: biskup Waldemar Pytel, biskup Ryszard Bogusz, ksiądz Marcin Orawski, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej prof. Wojciech Szczerba oraz przedstawicielki urzędu miejskiego Wrocławia Ewa Gołąb-Nowakowska oraz Aleksandra Pierścińska. Obecni byli m.in.: burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP biskup Adrian Korczago, goście zagraniczni, duchowni diecezji cieszyńskiej i uczniowie ewangelickich szkół.

Podczas pobytu busa w Cieszynie będą dyżurowali w nim duchowni, można było zapoznać się z historią reformacji i materiałami na jej temat. Przed busem została ustawiona podświetlana wystawa „Historia 500 lat Reformacji” przygotowana przez Wydawnictwo Augustana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

W związku z wizytą busa reformacyjnego w teatrze im. A. Mickiewicza odbyła się uroczysta sesja trzech gremiów, w której wezmą udział radni: Sejmiku Śląskiego, Powiatu Cieszyńskiego i Rady Miasta Cieszyna oraz zaproszeni goście.

Na podstawie: luteranie.pl, fot. Marcin Orawski

 

Brak możliwości dodawania komentarzy.