Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Edukacja na cmentarzu żydowskim – 11 maja

017_filtrWe wtorkowe popołudnie 11 maja grupa uczniów szkół podstawowych z naszej parafii po raz kolejny wzięła udział w spacerze edukacyjnym po cmentarzu żydowskim przy ul. Lotniczej we Wrocławiu. Organizatorem i przewodnikiem była Hilleke Hüttenmeister z Tybingi. Wraz z Eriką Buhr są aktywnymi działaczkami niemieckiej międzywyznaniowej organizacji Znaki Pokuty: Aktion Sühnezeichen Friedensdienste.

Jednym z kierunków działań tej organizacji jest porządkowanie starych, zaniedbanych cmentarzy żydowskich, co miało miejsce również we Wrocławiu. W pierwszej dekadzie maja już po raz trzeci przebywała w naszej parafii grupa wolontariuszy, która ustawiała na nowo powywracane pomniki, oczyszczała z zarośli zapomniane pole urnowe, odsłaniała stare alejki cmentarne.

Aby zainteresować dzieci historią tego miejsca, Hilleke Hüttenmeister stworzyła dla nich szczególny przewodnik. Postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym przewodniku dzieci wędrowały po cmentarzu w poszukiwaniu wskazanych grobów. Czytając dołączone opisy poznawały niektóre aspekty życia Żydów wrocławskich. Była to też doskonała sposobność, by zastanowić się nad przemijaniem oraz swoim własnym pochodzeniem.

Niestety, przewodnik nie jest na razie ogólnodostępny. Osoby zainteresowane tego rodzaju formą edukacyjną proszę o kontakt mailowy, wówczas na życzenie udostępnię wydruk z komputera.

Tekst i zdjęcia: Iwona Orawska

[nggallery id=79]

Brak możliwości dodawania komentarzy.