Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Kirchentag 2017 Berlin-Wittenberga

dekt36_losung_dom_169Serdecznie zapraszamy na Kirchentag, który odbędzie się w dniach 24-28 maja 2017 roku w Berlinie, Wittenberdze oraz pięciu miastach związanych z życiem i działalnością ks. dr. Marcina Lutra: Magdeburgu, Dessau-Rosslau, Halle/Eisleben, Lipsku, Erfurcie i Jenie/Weimarze.

Hasłem tegorocznego Kirchentagu jest werset „Du siehst mich – Tyś Bóg, który mnie widzi” (1 Mż 16,13). Są to skierowane do Boga słowa uchodźczyni – ciężarnej niewolnicy Hagar uciekającej przed gniewem Sary na pustynię. Hasło to niesie pociechę i zapewnienie, że Bóg nas widzi i towarzyszy nam w naszej życiowej drodze. Jest też zachętą, żeby nie odwracać wzroku, ale dostrzegać ludzi dookoła nas. Dostrzeganie pozwala na nawiązanie relacji nie tylko z tymi, którzy są blisko nas, ale również z ludźmi niewierzącymi lub innych wyznań czy religii. W Berlinie i Wittenberdze chcemy doskonalić umiejętność patrzenia tak, żeby sięgała daleko poza Kirchentag.

Główne wydarzenia Kirchentagu będą mieć miejsce w Berlinie w dniach 24-27 maja. Już 27 maja wieczorem będzie można wyjechać do Wittenbergi, by na błoniach nad Łabą wziąć udział w nocnym czuwaniu modlitewnym Taize pod gołym niebem i doświadczyć wschodu słońca. Kto nie chce ryzykować spania na dworze, może 28 maja z samego rana wyjechać z Berlina jednym z pociągów, które będą kursowały co 10 minut. Grupy będą mogły dojechać własnym autokarem z Berlina do Wittenbergi, gdzie w południe wszyscy będą uczestniczyć w centralnym nabożeństwie i innych wydarzeniach, które potrwają aż do wieczora.

W trakcie pobytu w Berlinie będzie można odwiedzić 8 miast powiązanych z Lutrem: Magdeburg, Dessau-Rosslau, Halle/Eisleben, Lipsk, Erfurt i Jenę/Weimar. Każde z nich przygotuje specjalny program, który poznamy w marcu 2017 roku. Identyfikator i bilet kirchentagowy będą obowiązywać również w tych miastach, ale dojechać do nich trzeba na własny koszt.

W Berlinie będziemy zakwaterowani w szkole położonej na terenie naszej parafii partnerskiej w Berlinie-Lübars oraz u rodzin. Od przyszłego tygodnia będzie można zapisywać się na listę w kancelarii parafialnej z zaznaczeniem rodzaju zakwaterowania i dojazdu (autokar parafialny czy własny transport).

W styczniu zorganizujemy pierwsze spotkanie dla grupy wyjeżdżającej. Szczegóły na temat zakwaterowania – z podaniem adresów, poznamy w marcu. Również wiosną poinformujemy o najciekawszych wydarzeniach Kirchentagu, w których warto wziąć udział.

Koszt udziału w Kirchentagu podamy wkrótce.

Zapraszamy do zaglądania na oficjalną stronę Kirchentagu (w języku niemieckim i angielskim).

Komentarze

4 komentarze do “Kirchentag 2017 Berlin-Wittenberga”
  1. Elzbieta napisał(a):

    brak informacji do kiedy zapisy i jaki koszt

    • Daria Stolarska napisał(a):

      Będziemy o tym informować w kolejnych artykułach – będą w nowej zakładce Kirchentag.