Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Leopold Bannach – nowy wolontariusz z Niemiec

Mamy wolontariusza! Leopold Banach pochodzi z Hamburga, jest u nas w ramach EVS Erasmus+ i jest… katolikiem. Jak widać, wolontariat nie zna wyznania, za to stawia ekumeniczne wyzwania. Leopold przyjechał we wrześniu i będzie z nami przez rok.

Na początku wolontariusz wziął udział w seminarium wprowadzającym, podczas którego zapoznał się z działalnością i pracownikami parafii, ze swoimi przyszłymi współpracownikami, z placówkami w których będzie pracować oraz ich pracownikami. Wolontariusz został też przedstawionym na zebraniu rodziców w przedszkolu Wesołe Nutki. Przy tej okazji został zaprezentowany program Erasmus+. Wolontariusz wraz z mentorem wybrał się na wystawę poświęconą jedności Europy „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy”. Temat wystawy współgra z założeniami programu Erasmus+ i Wolontariatu Europejskiego. Wystawa bardzo zainteresowała Leopolda.

W pierwszych dniach regularnej pracy wolontariusz mógł liczyć na szczególne wsparcie koordynatora, który dbał o sprawną aklimatyzację w każdym z poszczególnych miejsc pracy, ale później musiał radzić sobie sam. Poszło mu całkiem nieźle. Pierwsze wydarzenie zorganizowane z udziałem wolontariusza w parafii odbyło się już w pierwszym miesiącu jego pracy. Zorganizowane w przedszkolu muzyczno-językowym Wesołe Nutki dożynki były okazją do znalezienia wspólnego mianownika dla kultury polskiej i niemieckiej jakim jest świętowanie zakończenia plonów. W Polsce z tej okazji organizuje się „dożynki”, zaś w Niemczech „Erntedankfest”. Pomimo trudności językowych spowodowanych faktem, że był to dopiero pierwszy miesiąc pracy wolontariusza, dożynki się udały. Dzieci dobrze się bawiły, a obserwujący je rodzice też byli zadowoleni. Leopold zorganizował wiele stanowisk, przy których dzieci mogły spróbować swoich sił w różnych zadaniach: wyścigu ze śliwką (zamiast jajka – żeby uniknąć sprzątania) na łyżce, zagadkach językowych, rozpoznawaniu owoców i warzyw za pomocą dotyku, robieniu mąki na prostych żarnach, pieczątek z ziemniaka czy rzucaniu ziemniakiem do celu.

W ramach pracy w Domu Pokoleń wolontariusz towarzyszył seniorom w wydarzeniach w ramach Miejskiego Dnia Seniora oraz podczas wizyty w DDPS Centrum Spotkań (innym domu dziennego pobytu seniora).
W parafii wolontariusz prowadzi zajęcia z języka niemieckiego i przygotowuje sztukę teatralną która zostanie wystawiona m.in. w  Domu Pokoleń, Domu Pomocy Społecznej i Domu Dziecka.

Nauka języka niemieckiego przez różne grupy wiekowe w parafii nie jest tylko sztuką dla sztuki. Dzięki znajomości języka dzieci i młodzież mogą brać udział w międzynarodowych projektach, a dorośli – czuć się pewniej, wyjeżdżając na wycieczki do Niemiec, a zwłaszcza na Ewangelicki Kirchentag.

Brak możliwości dodawania komentarzy.