Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Lepiej późno niż wcale

Zdarza się, że wbrew intencjom twórców, administratorów stron i redaktorów, jakiś tekst zniknie na chwilę. Chyba dlatego, żeby potwierdzić łacińskie przysłowie „habent sua fata libelli”, a w tym przypadku „texti”,  naszych kilka słów o Dniu Judaizmu zapodziało się i nie zostało w porę opublikowane. Spieszymy naprawić niedopatrzenie i – wraz z powstaniem nowej zakładki „Chóry” – publikujemy poniżej. (joka)

Chwalcie Pana na harfie i cytrze

Księga Psalmów należy do jednej z częściej czytanych, tłumaczonych i cytowanych ksiąg Biblii. Począwszy od XVI wieku, wielbiące Pana, błagalne, dziękczynne psalmy były inspiracją dla poetów i kompozytorów. Tłumaczyli je na język polski, m.in. Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Jakub Wujek, Franciszek Karpiński, Leopold Staff, Roman Brandstaetter, Czesław Miłosz. Jako przeznaczone pierwotnie do śpiewu, bo to gatunek poezji lirycznej przeznaczonej do wykonywania z akompaniamentem instrumentalnym, zyskały niezliczoną ilość muzycznych opracowań. Wyjątkową pozycję w polskiej i światowej literaturze muzycznej zajmuje wśród nich „Psałterz Dawidów” w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego, z muzyką Mikołaja Gomółki.

Księga Psalmów stanowi część Biblii wspólną dla żydów i chrześcijan, nic więc dziwnego że z okazji Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbył się właśnie koncert psalmów. Nasz parafialny chór, a raczej Kameralny Chór Żeński, który wprowadził do swego repertuaru sporo psalmów, został zaproszony do udziału w koncercie. Wykonane a capella renesansowe pieśni, nabrały wyjątkowego wyrazu, zyskując gorący aplauz i wiele pochwalnych opinii.

W tym roku były to już siedemnaste Dni od momentu ich uchwalenia przez Konferencję Episkopatu Polski, a jedenaste w Wrocławiu. Zwykle obchody odbywały się 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i trwały jeden dzień, tym razem uczestniczyliśmy w DNIACH Judaizmu, bo koncerty, wystawy, spotkania modlitewne trwały trzy dni pod hasłem „Pięcioksiąg – spotkanie u źródeł”. Nasz zespół zaproszono na spotkanie w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, będące centralnym wydarzeniem obchodów. Dwugłos Pana Jerzego Kichlera – byłego Przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych w Polsce oraz Biskupa Pomocniczego Diecezji Wrocławskiej ks. Andrzeja Siemieniewskiego na temat fragmentu Nehemiasza 72b – 8:12. stanowił ciekawy przykład różnych sposobów interpretacji. Wypowiedź Pana Kichlera to wszechstronna analiza zarówno samego tekstu, jak i rozważania związane z powstaniem samej Tory oraz społecznością wierzących Żydów w przeszłości i obecnie, Ksiądz Biskup Semieniewski z kolei ograniczył się do ściśle religijnego wymiaru wspomnianego fragmentu.

W koncercie następującym po modlitwie poza naszym chórem wzięły udział także: schola Duszpasterstwa Akademickiego „Dominik”, dzieci ze Szkoły Podstawowej Dialogu Kultur „EtzChaim” i chór Cerkwi Katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Odmienność przedstawionej literatury muzycznej oraz wykonań były bardzo ciekawym przykładem rozwoju i praktyki muzycznej, śpiewaczej w Kościołach różnych wyznań chrześcijańskich i judaizmie. Dzięki sięgnięciu do utworów kompozytorów różnych kręgów kulturowych krótki koncert był wręcz fascynujący. Nie chwaląc się trzeba jednak powiedzieć, że to właśnie psalmy w wykonaniu naszego chóru parafialnego najbardziej się podobały, a ciepłe opinie i uznanie dla zespołu docierały jeszcze wiele dni po występie. (joka)

Brak możliwości dodawania komentarzy.