Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Odsłonięcie tablicy Adolfa Hessego.

W dniach 11-13 września 2017 roku odbyła się we Wrocławiu międzynarodowa konferencja pt. „Kultura muzyczna wrocławskich kościołów ewangelickich. Kształtowanie tradycji i muzyczna ekumenia” zorganizowana przez Diecezję Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

12 września na budynku Muzeum Architektury odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Adolfowi Hessemu. W uroczystości wziął udział zwierzchnik naszej diecezji, bp Waldemar Pytel, a uświetnił ją koncert Cantores Minores Wratislaviensis pod dyr. Piotra Karpety, z towarzyszeniem pozytywu organowego (Marek Pilch).

  • Adolf Benjamin (Friedrich) Hesse – (ur. 30 sierpnia 1809 we Wrocławiu, zm. 5 sierpnia 1863 tamże) – niemiecki organista i kompozytor. Kształcił się u Józefa Elsnera oraz w zakresie gry na organach u wrocławskich organistów – Friedricha Wilhelma Bernera i Ernsta Köhlera. W 1831 został organistą w ewangelickim kościele św. Bernardyna we Wrocławiu (dziś Muzeum Architektury); był też dyrygentem wrocławskiej orkiestry teatru operowego i prowadził koncerty symfoniczne. Był ceniony w świecie muzycznym jako wirtuoz organów. Wyjeżdżał na koncerty m.in. do Paryża i Londynu, utrzymywał kontakty z najwybitniejszym uczniem Elsnera – Fryderykiem Chopinem. Wzbudzał zachwyt swoją techniką gry pedałowej na organach. Zajmował się również pedagogiką muzyczną – jego najwybitniejszym uczniem był belgijski organista i kompozytor Jacques-Nicolas Lemmens. (za: Wikipedia)

 

Tego samego dnia w naszym kościele miał miejsce recital organowy Samuela Kummera z Drezna. W programie znalazły się utwory Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Fritza Lubricha, Adolfa Friedriecha Hessego oraz utwór skomponowany przez wykonawcę.

Brak możliwości dodawania komentarzy.