Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Odsłonięcie tablicy Adolfa Hessego.

W dniach 11-13 września 2017 roku odbyła się we Wrocławiu międzynarodowa konferencja pt. „Kultura muzyczna wrocławskich kościołów ewangelickich. Kształtowanie tradycji i muzyczna ekumenia” zorganizowana przez Diecezję Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

12 września na budynku Muzeum Architektury odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Adolfowi Hessemu. W uroczystości wziął udział zwierzchnik naszej diecezji, bp Waldemar Pytel, a uświetnił ją koncert Cantores Minores Wratislaviensis pod dyr. Piotra Karpety, z towarzyszeniem pozytywu organowego (Marek Pilch).

  • Adolf Benjamin (Friedrich) Hesse – (ur. 30 sierpnia 1809 we Wrocławiu, zm. 5 sierpnia 1863 tamże) – niemiecki organista i kompozytor. Kształcił się u Józefa Elsnera oraz w zakresie gry na organach u wrocławskich organistów – Friedricha Wilhelma Bernera i Ernsta Köhlera. W 1831 został organistą w ewangelickim kościele św. Bernardyna we Wrocławiu (dziś Muzeum Architektury); był też dyrygentem wrocławskiej orkiestry teatru operowego i prowadził koncerty symfoniczne. Był ceniony w świecie muzycznym jako wirtuoz organów. Wyjeżdżał na koncerty m.in. do Paryża i Londynu, utrzymywał kontakty z najwybitniejszym uczniem Elsnera – Fryderykiem Chopinem. Wzbudzał zachwyt swoją techniką gry pedałowej na organach. Zajmował się również pedagogiką muzyczną – jego najwybitniejszym uczniem był belgijski organista i kompozytor Jacques-Nicolas Lemmens. (za: Wikipedia)

 

Tego samego dnia w naszym kościele miał miejsce recital organowy Samuela Kummera z Drezna. W programie znalazły się utwory Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Fritza Lubricha, Adolfa Friedriecha Hessego oraz utwór skomponowany przez wykonawcę.

Komentuj

Powiedz nam, co myślisz...
Jeśli chcesz zamieścić swoje zdjęcie, stwórz swój gravatar!