Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Ordynacja trzech nowych księży we Wrocławiu

Po raz pierwszy po II wojnie światowej, we wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej, odbyła się uroczystość ordynacji (wyświęcenia) trzech nowych księży Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Polsce. W niedzielę 6 listopada br. absolwenci teologii ewangelickiej – Jerzy Gansel, Michał Matuszek oraz Łukasz Stachelek przyjęli urząd duchownego, ślubując m.in: wiernie i gorliwie do końca swego życia wykonywać przyjęty na siebie urząd, zachowywać tajemnicę spowiedzi prywatnej oraz z pomocą Ducha Świętego być wzorem bogobojnego życia dla innych. Aktu ordynacji dokonał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w RP bp Jerzy Samiec w asyście: bp. Ryszarda Bogusza z Wrocławia, ks. Janusza Sikory z Cieszyna, ks. Piotra Wowrego z Ustronia,  ks. dr. Adriana Korczago – opiekuna duchowego studentów luteran ChAT, ks. Henryka Macha z Bielska-Białej oraz Piotra Mendrocha z Mrągowa. Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ wykonanych przez Krzysztofa Bensa.

W uroczystości wzięli także udział duchowni reprezentujące diecezje: cieszyńską, warszawską, mazurską oraz wrocławską. Śpiewały chóry: Ewangelicki Chór Kościelny z Cieszyna pod dyrekcją diakon Joanny Sikory oraz Ewangelicki Chór Kościelny z Białej, pod dyrekcją Sławomira Chmiela. Na organach grał wrocławski kantor Dawid Ślusarczyk.

Nowi duchowni swą służbę będą pełnić jako wikariusze w parafiach: Jerzy Gansel – Wrocław (z oddelegowaniem do Legnicy), Michał Matuszek – Ustroń,  Łukasz Stachelek – Stare Bielsko.

mo., zdjęcia Krysztof Bens

[nggallery id=137]

Komentarze

3 komentarze do “Ordynacja trzech nowych księży we Wrocławiu”
 1. STANISLAW pisze:

  CZY ISTNIEJĄ!DWA KOŚCIOŁY LUTERAŃSKIE W POLSCE!.JEDNI KSIĘŻA CHODZĄ TYLKO W TOGACH A INNI MAJĄ BIAŁE ALBY!CZY KOŚCIÓŁ EWANGELICKI W POLSCE JEST DWU NARODOWOŚCIOWY!ZACHODNIE REJONY (NIEMIECKI)A POŁUDNIE (POLSKI)!A PRZECIEŻ BIEL STANOWI O CZYSTOŚCI DUCHOWNEGO!INAUKI PRZEZ KSIĘŻY GŁOSZONEJ!

  • Błądzisz dostojny Stanisławie.

   W Polsce jest jeden kościół luterański, w którym używa się trzech równorzędnych strojów liturgicznych – szczegóły patrz w linku.

   Biała komża niekoniecznie symbolizuje (a tym bardziej nie „stanowi”) czystość duchownego i nauki przez niego głoszonej – w takim wypadku diakoni i praktykanci również musieliby ją zakładać (gdyż w przeciwnym razie sugerowałoby to, że oni Słowo zwiastują w sposób nieczysty, nieprawdaż?). Jest to wyłącznie tradycja, która jest uwarunkowana historycznie na określonym terytorium – polecam głębsze zaznajomienie się z historią Śląska.

   Kościół Ewangelicki w Polsce (czyli KEA+KER+KEM) jest nie dwu, lecz wielonarodowościowy – są tu Polacy, Ślązacy, Niemcy, Czesi, Białorusini, Kaszubi, i wielu innych… i każdy jest tu u siebie. Natomiast postulowany przez Ciebie podział geograficzny jest nieprawdziwy, niefortunny, stereotypowy i szkodliwy.

   błogosławię Tobie i neoprezbiterom

  • dark pisze:

   odp: jesli czegoś nie rozumiesz i nie znasz historii to daruj sobie komentarze