Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Przedszkolny eTwinning

W tym roku, dzięki wolontariuszom z programu EVS Erasmus+, nasze przedszkole Muzyczno-Językowe „Wesołe Nutki” wzięło udział w programie eTwinning. Szkoły i przedszkola, które biorą udział w programie nazywane są bliźniaczymi – stąd też nazwa programu (twin z ang. bliźniak). Projekt ten łączy przedszkola i szkoły w Europie za pośrednictwem internetu. Nauczyciele z różnych krajów współpracują ze sobą, wymieniając się informacjami i materiałami do nauki. Dzięki temu poznają nawzajem swoje kraje, miasta, tradycje, ale też specyfikę pracy nauczyciela w danym kraju. Wspólne działania przedszkoli motywują nauczycieli i dzieci do otwarcia się na Europę. Jest to też świetna okazja do nauki tolerancji.

W ramach eTwinningu wzięliśmy udział w skierowanym do przedszkoli projekcie „Make some Noise”. Zadaniem dzieci było wykonanie niekonwencjonalnych instrumentów muzycznych z materiałów recyklingowych. Najpierw wraz z wolontariuszami obejrzeliśmy materiały przygotowane przez przedszkola z Łodzi i z Malty. Nagrane tam filmiki przedstawiały proces tworzenia instrumentów i grę na nich.
Pierwszym etapem naszych działań było zgromadzenie puszek, butelek, rolek po papierze toaletowym i innych materiałów. Drugim etapem było tworzenie instrumentów. Ta część dała nam dużo radości ponieważ już w trakcie pracy tworzyliśmy muzykę. Podczas realizacji tego projektu dzieci miały okazję nie tylko wykazać się kreatywnością, ale też odebrać cenną lekcję dotyczącą ochrony środowiska. Przekonały się, że z rzeczy, które zwykle wyrzuca się do śmietnika, można przy odrobinie wyobraźni zrobić coś fajnego.

Bardzo się cieszę, że dzięki wolontariuszom miałam możliwość wzięcia udziału w tak ciekawym i innowacyjnym projekcie. Dzięki niemu moja praca weszła na wyższy, europejski poziom.

Alicja Stawowczyk
Nauczyciel przedszkola Niepubliczne Językowo-Muzyczne Wesołe Nutki, Wrocław

Brak możliwości dodawania komentarzy.