Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Spotkanie pokoleń

dsc05399W piątek 28 października odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie Pokoleń organizowane w ramach realizowanego przez naszą parafię projektu Europejskiego Wolontariatu Młodych (EVS Erasmus+). Wzięły w nim udział dzieci z prowadzonego przez parafię przedszkola językowo-muzycznego „Wesołe Nutki” oraz seniorzy z naszego domu dziennego pobytu seniora „Dom Pokoleń”.

Zainicjowane w naszej parafii Spotkania Pokoleń, to jedna z niecodziennych propozycji wspólnego spędzania czasu skierowana do seniorów, dzieci i młodzieży. Celem tych spotkań jest umożliwienie wspólnego dialogu, obalanie stereotypów oraz wzajemne przekazywanie wartości.

Pomysł projektu Spotkania Pokoleń wziął się stąd, że nie każdy senior ma kontakt z własnymi wnukami i nie każde dziecko może cieszyć się bliskością dziadka lub babci. Dzieci potrzebują uwagi, cierpliwości, wspólnej zabawy, co mogą im zaoferować osoby dojrzałe. Z kolei seniorzy z reguły odczuwają radość ze wspólnej zabawy z dziećmi, którym mogą zaoferować swój czas oraz życiową mądrość zdobytą wraz z biegiem lat. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa pomoże zaspokoić na potrzeby i młodszych i starszych.

Pierwsze spotkanie, które odbyło się przed wakacjami, koncentrowało się wokół hasła „moje ulubione danie”.  Przedstawiciele dwóch pokoleń – seniorzy z parafii i studenci z Ewangelickiego Duszpasterstwa Akademickiego PRONOJA – zasiedli przy wspólnym stole, by poznawać swoje upodobania kulinarne i spróbować przygotowanych przez obie grupy posiłków.

Po sukcesie czerwcowego spotkania postanowiliśmy podjąć większe wyzwanie. Tym razem chcieliśmy zderzyć żywioł dziecięcy w wydaniu przedszkolnym z seniorami z Domu Dziennego Pobytu Seniora „Dom Pokoleń”.

Początkowo na twarzach dzieci malowała się niepewność i onieśmielenie, podobnie zresztą było z seniorami. Dla niektórych dzieci wyobrażenie dziadka lub babci było dotąd tożsame z tym, jak wyglądają ich dziadkowie (którzy są nieco młodsi od seniorów z Domu Pokoleń). Seniorzy natomiast obawiali się, że dzieci będą głośne i z pewnością nie tak bardzo uprzejme, jakie okazały się być rzeczywistości. Jednak już po pierwszych wspólnych piosenkach i zabawie można było zauważyć rosnące zaufanie i uśmiechy, a dzięki naturalnej otwartości dzieci, seniorzy z łatwością dali się zaprosić do wspólnej aktywności. Pięknym tego przykładem była zmiana nastawienia jednego z seniorów, który po raz pierwszy przejął inicjatywę w rozmowie i zadał pytanie chłopcu będącemu z nim w parze podczas zajęć.

Przełamywaniu oporów, obalaniu stereotypów oraz budowaniu otwartej postawy służyły elementy zabawy, które przełamywały również dystans fizyczny. Podczas jednej z zabaw, dzieci i seniorzy dobrani w pary, wzajemnie obrysowywali swoje dłonie, a następnie byli zachęcani do indywidualnej rozmowy i opowiadania o sobie. Mamy nadzieję, że nawiązane między nimi relacje będą umacniać się podczas kolejnych spotkań między pokoleniami.

Na koniec tego wydarzenia seniorzy obdarowali dzieci własnoręcznie wykonanymi origami, które już od samego początku wzbudzały zainteresowanie wśród dzieci. Radość przedszkolaków z otrzymanych upominków jest dowodem na to, że ważniejsza jest wartość emocjonalna niż materialna prezentów.

Następne spotkanie odbędzie się 11 listopada w związku ze Świętem Niepodległości. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych spotkaniach międzypokoleniowych.

Brak możliwości dodawania komentarzy.