Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Wycieczka do Görlitz

Słoneczna pogoda towarzyszyła grupie 60 uczestników ekumenicznej wycieczki do Görlitz, zorganizowanej w niedzielę 2 kwietnia 2017 r. Po drodze do najpiękniejszego miasta Niemiec (jak często bywa określane Görlitz) przewodnik Arkadiusz Felkle przybliżył szczegółowo program wycieczki i podzielił się ciekawostkami na temat miasta, jego kultury i zabytków. Po przyjeździe na miejsce i pamiątkowych fotkach na Moście Staromiejskim grupa
przeszła dawnym traktem kupieckim Via Regia na Dolny Rynek, centralny plac miasta z zabytkowym ratuszem, na którego wieży głowa strażnika miejskiego co minutę (!) otwiera usta i porusza oczami.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca największe muzea Görlitz są dostępne bezpłatnie dla zwiedzających, a ponieważ słyną z urzekających zabytkowych wnętrz uczestnicy wycieczki chętnie skorzystali z zaproszenia do ich odwiedzenia. Muzeum „Dom Barokowy” zachwyciło reprezentacyjnymi pokojami bogatego kupca, a w szczególności wnętrzami Górnołużyckiej Biblioteki Nauk, w której bezcenne książki spoczywają na regałach o zakończeniach w kształcie łuku. Odwiedzający historyczną salę biblioteczną kroczą jakby pod łukami triumfalnymi zgromadzonej przez wieki wiedzy. Z kolei w „Pięknym Dworze”, renesansowym domu mieszczańskim największe wrażenie wywarły polichromowane belkowe stropy w izbach, mieszczących ekspozycję Muzeum Śląskiego poświęconą historii i kulturze regionu. Oba muzea posiadają tak dużo sal wystawowych i ciekawych eksponatów, że nie sposób było wszystko dokładnie obejrzeć za pierwszym razem, zatem uczestnicy obiecali powrócić do muzeów podczas prywatnych rodzinnych wojaży.

Spod Fontanny Neptuna na Dolnym Rynku przeszliśmy wspólnie do kościoła ewangelickiego Apostołów Piotra i Pawła, aby w tym reprezentacyjnym wnętrzu uczestniczyć w prezentacji Organów Słonecznych Eugenio Caspariniego. Instrument zawdzięcza swą nazwę 17 radosnym „słońcom” ułożonym z promieniście rozchodzących się piszczałek. Podczas prezentacji usłyszeliśmy jakże nietypowe dla muzyki organowej dźwięki jak dzwoneczki czy śpiew ptaków. Spore grono wycieczkowiczów niezależnie od wyznania skorzystało z zaproszenia ks. Cezarego Królewicza, proboszcza parafii luterańskiej w Lubaniu do uczestnictwa w nabożeństwie w języku polskim, odbywającym się dwa razy w miesiącu w krypcie kościoła Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie Słowa Bożego ks. Królewicz opowiedział nieco o parafii, realiach jej funkcjonowania, jak i o samej kaplicy, stanowiącej najstarszą część kościoła.

Na zakończenie pobytu w Görlitz pojechaliśmy do największej w Niemczech manufaktury piwnej, browaru „Landskron” z tradycjami warzenia piwa od 1869 r. Większa część grupy zwiedziła browar wraz z leżakownią na głębokości 12 metrów oraz degustowała miejscowe specjały. W tym samym czasie pozostali spacerowali po położonym nieopodal Parku Zwierząt ZOO Görlitz. Tegoroczna wycieczka stanowiła kontynuację wyjazdu do Görlitz sprzed roku, obie peregrynacje pozostaną bardzo pozytywnym wspomnieniem.

Tekst: Arkadiusz Felkle

fot. Witold Grabowski

fot. Jacek Sowa

Brak możliwości dodawania komentarzy.