Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Zapisy na wycieczkę do Torgawy!

ZAPROSZENIE dla wszystkich chętnych na wycieczkę z cyklu „Miasta na Szlaku Lutra” do Torgau w Saksonii w sobotę 21 kwietnia 2018 r.

ODJAZDY autokaru z następujących przystanków:

 • godz. 6.00 Wrocław Aquapark ul. Marka Petrusewicza (zatoki postojowe pomiędzy zjeżdżalniami Aquaparku a hipermarketem Kaufland)
 • godz. 6.15 Wrocław ul. Kazimierza Wielkiego (zatoka postojowa przed kinem „Nowe Horyzonty”, dawny Helios)

Przewidywany powrót do Wrocławia w godz.21-22.

Torgau należy do najpiękniejszych renesansowych miast w Niemczech, uchodzi za „kolebkę Reformacji” i jej centrum polityczne, ponad 40 razy odwiedził miasto Marcin Luter, który wypowiedział przed wiekami zdanie “Budowle Torgau przewyższają pięknem wszystkie zabytki epoki starożytnej”. Do dziś stoi tam dom, w którym w 1530 r sporządzono tzw. Artykuły torgawskie, stanowiące swego rodzaju wstęp do opracowania przez Melanchtona Augsburskiego Wyznania Wiary. W Niemczech mówi się „Wittenberga jest matką a Torgawa – mamką Reformacji”. W kościele farnym znajduje się grób Katarzyny von Bora, żony Marcina Lutra, zaś w domu, w którym zmarła urządzono małe muzeum.

Nazwa miasta Torgau poszła w świat, kiedy w kwietniu 1945 roku radzieccy i amerykańscy żołnierze spotkali się nad Łabą, kończąc wyścig obu armii o zajęcie jak największej części Niemiec w końcowej fazie II wojny światowej.

W programie wycieczki do Miasta Renesansu i Reformacji:

 • spacer z przewodnikiem śladami Katarzyny von Bora, na trasie spaceru między innymi dom śmierci Katarzyny oraz kościół miejski
 • najstarszy zachowany zamek renesansowy w Niemczech Zamek Hartenfels z „Wielkimi Kręconymi Schodami” oraz kaplicą zamkową, pierwszą zbudowaną od podstaw protestancką budowlą kościelną w Niemczech; możliwość wejścia na wieżę zamkową oraz obejrzenia nowej multimedialnej wystawy „Był twardy. Umiał pić. Znał Biblię” poświęconej życiu elektora Jana Fryderyka Wspaniałomyślnego
 • Rynek z osobliwą fontanną „Błazen i muzykanci” oraz renesansowym ratuszem uważanym za najpiękniejszy w całej Saksonii
 • miejsce pamięci Johanna Waltera, “kantora Reformacji”, twórcy podstaw muzyki protestanckiej
 • spacer nabrzeżem Łaby, obejrzenie monumentalnego pomnika spotkania wojsk radzieckich i amerykańskich, a nieopodal pomnika ofiar wojny, ucieczki i wypędzeń

Cena wycieczki wynosi 120 zł/os. przy grupie powyżej 40 uczestników.
Przy mniejszej liczbie chętnych cena wycieczki wzrośnie maksymalnie do kwoty 150 zł/os., wówczas dopłata w autokarze. Minimalna liczba uczestników – ok. 20 osób.
W cenie wycieczki: transport autokarowy, opłaty drogowe i parkingowe, opieka pilota-przewodnika, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena wycieczki nie zawiera biletów wstępu do obiektów, jednakże wszystkie wstępy do wnętrz tylko dla chętnych. Koszty biletów wstępu: dom śmierci Katarzyny Luter 3 EUR, Zamek Hartenfels wystawa 5 EUR, wieża zamkowa 1 EUR + dobrowolna ofiara przy wyjściu z kościołów.
Wyżywienie we własnym zakresie, planowana jest przerwa na posiłek.

Prosimy o zapisy i wpłaty w Kancelarii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 29, tel. 71 3434730, czynna w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 10-14, we wtorki w godz.15-18.
Do celów ubezpieczeniowych prosimy o przekazanie przy zapisie następujących danych: imię i nazwisko, data urodzenia (lub numer PESEL), telefon kontaktowy.

Uwaga! Każda osoba wyjeżdżająca na wycieczkę musi posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.
Czas przejazdu w jedną stronę ok.4,5 godz.
Dodatkowych informacji chętnie udzieli Arkadiusz Felkle, tel. 602 256 058, przewodnik@felkle.pl

Komentarze

4 komentarze do “Zapisy na wycieczkę do Torgawy!”
 1. Elżbieta pisze:

  Panie Arku, kiedy będzie relacja z wycieczki?
  Pozdrawiam

  • Daria Stolarska pisze:

   Relację mam, tylko nie wrzuciłam jej jeszcze na stronę. Jak tylko skończę Słowo Parafialne, to pod koniec tygodnia będzie na stronie.

 2. Aneta pisze:

  Czy przewiduje się jakieś inne wycieczki na Szlaku Marcina Lutra?

  • PEA Opatrzności Bożej pisze:

   O to chyba najlepiej spytać pana Arka Felkle – to on proponuje wycieczki 🙂