Parafia Ewangelicko-Luterańska we Wrocławiu

Zaproszenie na koncert chóru „Maria Magdalena Vokalensemble”

W sobotę 23 września o godz. 19.30 wystąpi w naszym kościele zespół wokalny Maria Magdalena Vokalensemble z parafii Marii Magdaleny w Sztokholmie. Koncert odbędzie się w ramach XXI Forum Ewangelickiego (program forum). Wstęp wolny.W programie:
Gunnar Eriksson (1936- )
opracowanie melodii tradycyjnej Kristallen den fina
sopran solo – Ingrid Berg

Lars Jansson (1951- ), (opr.) Gunnar Eriksson
Salve Regina – To the mothers in Brazil

Ola Gjeilo (1978- )
Northern Lights

Tomás Luis de Victoria (1548-1611)
Kyrie, Gloria, Sanctus i Benedictus z Missa Vidi Speciosam

Antonio Vivaldi (1678-1741)
Nulla in mondo pax sincera
sopran solo – Ingrid Berg, organy – Patrik Kesselmark

Jacob Mühlrad (1991- )
Shevah

Emil Råberg (1985- )
En ny himmel och en ny jord
sopran solo – Klara Dahlberg

Jean-Yves Daniel-Lesur (1980-2002)
z Cantique des cantiques:
1. Dialogue
4. Le Roi Salomon
6. La Sulamite
7. Epithalame

Maria Magdalena Vokalensemble składa się z 12 młodych śpiewaków i działa w ramach projektów artystycznych. Dużą część zespołu stanowią studenci Królewskiej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sztokholmie. Zespół powstał w 2012 roku i występuje głównie w kościele Marii Magdaleny w dzielnicy Södermalm w Sztokholmie.
Zespół posiada szeroki repertuar, ale specjalizuje się w muzyce barokowej, którą wykonuje we współpracy z zespołem grającym na instrumentach historycznych.
Zespół ma w repertuarze między innymi luterańskie msze J. S. Bacha, Pasję Janową tegoż kompozytora, Stabat Mater D. Scarlattiego, msze W. A. Mozarta, „Membra Jesu Nostri” D. Buxtehudego, msze a cappella W. Byrda, T. L. de Victorii, G. P. Palestriny, a także skandynawską muzykę XX i XXI wieku takich kompozytorów jak O. Gjeilo, E.  Råberg oraz J. Mühlrad.

Mats Nilsson studiował w Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie między innymi w klasie Erica Ericsona, a obecnie jest profesorem dyrygentury chóralnej na tejże uczelni, a także dyrygentem Maria Magdalena Kammarkör oraz Maria Magdalena Vokalensemble. Ma za sobą współpracę z Chórem Szwedzkiego Radia, Bachkören, Chórem Łotewskiego Radia, Göteborgs Symfoniska Kör, a także Coro di Santa Cecila w Rzymie.
Jako chórmistrz współpracował m.in. z Neeme Järvi, Charlesem Dutoit oraz Claudio Abbado.
W latach 1998-2003 był dyrektorem muzycznym Sydney Philharmonia Choirs, największej organizacji chóralnej w Australii, której koncerty przeważnie odbywają się w Operze w Sydney. Podczas pobytu w Sydney wykonał wraz ze swoimi zespołami wiele dzieł na chór i orkiestrę takich jak Requiem G. Verdiego, mszę c-moll W. A. Mozarta oraz większość dużych dzieł chóralnych J. S. Bacha. Wykładał także dyrygenturę chóralną w Sydney Conservatorium of Music.
Często jest zatrudniany jako dyrygent i pedagog zarówno w Szwecji jak i w innych krajach. Był zapraszany jako wykładowca między innymi do Chin, Niemiec i Danii. Co pewien czas podróżuje do Anglii, żeby pogłębiać swoją wiedzę na temat muzyki dawnej, m.in. u Andrew Parrotta w Oksfordzie.

SOPRANY
Ingrid Berg
Isabel Josephson
Klara Dahlberg

ALTY
Mathilda Sidén Silfver
Adam Hillgren
Lovisa Huledal

TENORY
Szymon Rudzki
Patrik Kesselmark
Tom Rudberg

BASY
Jonathan von Döbeln
David Risberg
André Hasselgren

DYRYGENT
Mats Nilsson

 

Brak możliwości dodawania komentarzy.